7 Kasım 2017 Salı

Türkiye’nin Bitcoin üretebilmesi mümkün mü?


Türkiye’nin Bitcoin üretebilmesi mümkün mü? başlıklı bu yazımızda aylardır değerindeki artışı durdurulamayan Bitcoin’i üretmemiz mümkün mü?

Türkiye’nin Bitcoin üretebilmesi mümkün mü?


Bugün sizlere değeri halen artmakta olan Bitcoin’in ülkemizde üretiminin mümkün olup olmadığını değerlendiriyorum. Kripto para birimi olan BTC hakkında dünya devletlerinin açıklamaları ve BTC’e ile ilgili yapmış oldukları atılımlar sonrasında herkesin merak ettiği soru BTC madenciliği oldu. Bu merakla birlikte ülkemizde de BTC madenciliğine başlanması fikri herkesin ilgisini çeker oldu. Bu fikirlerden birisi ise büyük güneş enerjili BTC madeni açılması gibi küçümsenmeyecek bir fikirdi.


Parayı dünyada ilk kez Lidyalılar bulmuştur. Para bulunduktan sonra insanların vazgeçilmezi haline gelmeye başladı. Parası olmayan kimsenin yaşamını sağlaması zor hale gelmeye başlayan günümüzde yaşadığımız hayat ile ilgili her şey paraya dayandırılmaktadır. Dünya ülkelerinin ekonomisini para hareketleri bir anda ters düz edebiliyor. Bundan yaklaşık tam 46-47 yıl kadar önce para basımı altına göre yapılmaktaydı. Daha sonra ABD doların altına göre basımını kaldırdı. Bundan sonra kendi kafasına göre para basmaya başlayan ABD’nin para birimi o yıllarda dünya paralarının en değerlisi haline geldi. Süper güce sahip olması nedeniyle kimse bu karara karşı çıkmaya cesaret edemedi. Tüm dünyayı etkileyen dolar halen piyasaların en değerli parası ve ABD’nin 8 bin ton altını bulunmaktadır.

Resmi büyütmek için tıklayın.

Son zamanların gözde para birimi olan Bitcoin’in keşfedilmesiyle birlikte dünya ülkelerinin ekonomisi değişmeye başladı. BTC tüm dünyada yer edinmeye başlarken Çin’de hızla yayılmaya başladı. BTC’yi ilk zamanlarda Deep Web kullanıcıları ve bilgisayar ile haşır neşir olan bilgisayar bilginleri bilmekteydi. Bu kripto para birimi 2016 yılında aniden bir yükselişe geçti. Bu yükselişle birlikte 200 doları bulmuştu. Daha sonra artık kimse BTC’nin önüne geçemedi. 07.11.2017 tarihi itibariyle Bitcoin 7500 dolar oldu. Eskiden Bitcoin almış olan kişiler şimdi zengin oldular. Bunların başında Wikileaks kurucusu Julian Assange bulunmaktadır. Julian Assange, Wikileaks kurucusu Bitcoin için teşekkür etti. yazımız için tıklayınız.

Resmi büyütmek için tıklayın.

BTC’nin bu yükselişiyle birlikte 2020 yılından sonra bu kripto para biriminin 100.000 dolara kadar çıkacağı tartışılmaya başlandı. Dijital para birimleri ile ilgili Walt Street Analistlerinin yaptığı açıklamaya göre 2020 yılından sonra dijital para birimi olan Bitcoin’in 100.000 dolar olacağı açıklandı. IMF Başkanı da bu durum ile ilgili olarak tüm ülkelerin BTC’ye hazırlı olması gerektiğini ve bununla ilgili herkesin hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Bu açıklamaların ardından tüm gözler BTC’yi takip etmeye başladı. Tüm dünya ülkeleri dijital para birimini incelemeye başladılar.

Maalesef ki kontrol edilemeyen BTC, Blockchain ağından kullanılmaktadır. Bu ağda yapılan her şey Bitcoin Madencileri tarafından kontrol edilmekte ve onaylanmaktadır. Madenciler BTC için algoritmaları çözüyorlar. Böylece hem dijital para birimini üretiyorlar hem de tüm yaptıkları işlemlerden komisyonlarını alıyorlar. Son zamanlarda çok değerli olan dijital para birimini hiçbir ülke üretmiyor ve işletmiyor. Fakat geleceğin bu dijital para biriminde olan ülkeler çalışmalara başladılar. Son zamanlarda Kuzey Kore’nin madencilik yapmaya başladığı duyulmaya başlandı. Bunun yanı sıra Venezuela’da madenciliğe başlamaya hazırlanmaktadır.

Ülkemiz enerji kaynakları bakımından çok zengin bir ülke, güneş enerjisi ile elektrik üretmekten tutun, rüzgar enerjisi ve diğer enerji türlerine sahip bir ülkeyiz. Bitcoin madencili ise enerjiye ihtiyaç duyan sadece ekran kartının iyi olması gereken bir donanım olması yeterlidir. Bu kapsamda güneş enerjisi için Konya, rüzgar enerjisi için İzmir, Uşak, Afyon, Kütahya ve diğer elektrik üretimi olan yerler için başka illerimiz ideal olacaktır.

Tüm enerji üretilebilecek şehirlerde enerji depolanıp adı geçen ve daha bir sürü illerimizde Bitcoin madenciliği yapılabilir. BTC’nin yakın zamanda para birimi haline gelmesiyle birlikte ülkemizde de üretim yapılması halinde Türkiye, dünya da Bitcoin üretiminde 1 numara haline gelecektir.

İlk para ülkemizde keşfedilmiş olmasıyla birlikte Bitcoin dijital para biriminin de ülkemizde ilerlemesi neden mümkün olmasın ki?

Daha önceki Ay "Boğa Gözü" Olacak yazımız için tıklayınız.

Bu makalemiz ile ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmına yapabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder