6 Kasım 2017 Pazartesi

Ay "Boğa Gözü" Olacak

Ay "Boğa Gözü" Olacak ; 05.11.2017 - 06.11.2017 tarihini bağlayan akşam ve gecede dünyamızın uydusu ay Boğanın gözü olacak.

Ay "Boğa Gözü" Olacak

Ay, 5 Kasım Pazar gecesi, Toros gözü olan portakal yıldızı Aldebaran'ı kapsayacak.  Bu oluşum Amerika'nın Atlanta eyaletinden görülebilecektir. 

Bu gece (5 Kasım 2017) ayın tam safhasına ulaşmasından sadece bir gün sonra, aya gökbilimcilerin okültasyon dediği şey Toros takımyıldızının en parlak yıldızı olan portakal yıldızı Aldebaran'ı geçici olarak gizleyecek.

Doğu ABD'li gözlemciler her şeyden önce Miami'de görülebilecek bu gökyüzü olayının görüş alanının batısındaki (Kuzey Amerika'nın kabaca doğu yarısını kapsayan) gözlemciler ikinci yarıyı yakalayacaklar. Atlantik'in doğusundaki gözlemciler olayı anında görebilecekler. Eğer hava güzel olur ve ay gökyüzünde daha yüksek olsa bile hava durumu izin verirse izlenebilecek.

Resmi büyütmek için tıklayın.

New York'taki gökyüzü gözlemcileri için, okültasyon sabah 8: 01'de başlayacak ve Doğu Zaman Dilimine göre saat 08:56'da bitiyor. (EST: Doğu zaman dilimi AVUSTRALYA, BREZİLYA VE KUZEY AMERİKA ÜLKELERİNİN KULLANDIĞI SAAT UYGULAMASI.) Chicago da saat 07: 03'te başlayacağını görecek ve Merkezi Standart zaman diliminde (CST) saat 07.55'de sona erecek. New Orleans'tan sadece okült gününün sonu 7: 38'de görülecektir. Yerel zaman, Aldebaran yeniden ortaya çıktığında. (Ayışığı saat 6:51, o zaman yıldız da ayın gerisinde kalacaktır.) Miami'de Aldebaran sabah 07: 50'de kaybolacaktır. Doğu Zaman Diliminde(EST) saat 8: 27'de yeniden ortaya çıkacaktır. (EST: Doğu zaman dilimi AVUSTRALYA, BREZİLYA VE KUZEY AMERİKA ÜLKELERİNİN KULLANDIĞI SAAT UYGULAMASI.)

New Yorkluların ayı görmeleri biraz zor olacak. Çünkü doğu gökyüzünde ufuktan sadece 16 derece yukarıda olacak. Bu yüzden yüksek binalardan uzaklaşmak zorunlu hale gelecektir. (Referans için, kolunun uzunluğunda tutulan kapalı yumruk gece gökyüzünü yaklaşık 10 derecelik bir alanı kaplar.) Chicago'da ay ufuktan yaklaşık 7 derece yukarıda olacak.

Daha güneyde görülme durumu çok daha iyi olmayacak. Çünkü ay çok ilerlemiş olacak ve yalnızca 6 derece yükseklikte olacağından onu görmek için en iyi yer  Atlas Okyanusu'na bakan sahil olacaktır.

Resmi büyütmek için tıklayın.

Atlantik'in öbür tarafında, Londralılar, Aldebaran'ın yerel saatle (6 Kasım) saat 2:38'de başlayacağını ve  saat 03.32'de kaybolacağını, sona ereceğini görecekler. Paris'te gözlemciler saat 03:51 de bu olayı yakalayabilecekler. Saat 04:20'de sona erişine tanık olacaklar. Her iki şehir için ay gökyüzünde yüksek konumlandırılacaktır. Londra'da ay, ufuktan 53 derece yukarıda olacak ve Paris'te görünür konum benzer olacak.

Bu olayın görünürlüğünün güney sınır bölgesi Küba olacak ve gözlemciler burada adanın doğu kısmında otlayan okültasyonu  görebilecekler. (Otlayan Boğa) Benzer bir durum Avrupa'da, Münih'in güneyinde ve Alplerde gerçekleşecektir.

Daha önceki Uzaylıların görünüşü hakkında açıklama yazımız için tıklayınız.

2 yorum:

  1. bizim ülkede neden görülmüyor

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Dünyanın şekli ile ilgili bir sorun bu. Kuzey yarım kürede kuzey kutbuna en yakın Amerika kıtası olduğundan Aldebaran net görülüyor.

      Sil