6 Ekim 2017 Cuma

Yeni Rekor “Koenigsegg Agera RS”


Yeni Rekor “Koenigsegg Agera RS” : Dünyanın en hızlı araçlarının yer aldığı kategoride daha önce Fransız otomobil üreticisi Bugatti Chiron 0 km’den 400 km’ye 41.96 saniyede ulaşmıştı. 

Yeni Rekor “Koenigsegg Agera RS”

Artık bu rekora İsveçli otomobil üreticisinin yapmış olduğu Koenigsegg Agera RS 36.42 saniyede 0 km’den 400 km’ye ulaşarak rakibi Bugatti Chiron’a 5.5 saniyelik büyük bir fark atarak Yeni Rekoru kırmayı başarmıştır.

Fransız otomobil üretici Bugatti geçen ay paylaşmış olduğu videoda 0 km’den 400 km’ye ulaşarak rekor kırdığını ilan etmişti. Fransız Bugatti’yi Formula-1 pilotu Montoya 0 km’den 400 km’ye ulaştırarak ani bir fren ile yeniden 0 km’ye getirmişti.

Koenigsegg’in yayınladığı videonun başında ise Bugatti’ye gönderme yaparcasına “Meydan okumayı kabul ediyoruz.” İfadesi kullanılmıştır. Koenigsegg bu videosunda Bugatti’nin dünya rekorunu 5.5 saniyelik büyük bir farkla  ele geçirmeyi başardı. Koenigsegg rekor denemesini ise Danimarka’nın Vandel Havaüssü’nde gerçekleştirdi. İsveçli Agera RS’yi ise otomobil üreticisinin test pilotu Niklas Lilja’ya kullanmıştı.

İsveç üreticisinin pilotunun ulaşmış olduğu deneme sırasında 403 km/s hıza ulaşmış olup bu hali ile 37.28 saniyeyle bile Bugatti’ye karşı daha başarılı olmuştur. İsveçli otomobil üreticisinin Agera RS’nin performansının rakiplerine göre rekabetle karşılaştırılmak istemesi ifadeleri kullanıldı. Söz konusu Agera RS rekoru kırdıktan sonra Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan alıcıya teslim edileceği bildirildi.

Koenigsegg tarafından yayınlanan videoda görüldüğü gibi Bugatti’nin 41.96 saniye rekorunu 36.44 saniyede ulaşarak rekoru kırdı. Resmi paylaşılan değerlere göre Koenigsegg değerleri şunlardır:

  • 0-400 km/s Hızlanma – 26.88 Saniye
  • 0-400 km/s Ulaşılan Mesafe – 1958 Metre
  • 400-0 km/s Fren Mesafesi – 483 Metre
  • 400-0 km/s Fren Süresi – 9.56 Saniye


Rekorun ardından yapılan inceleme sonucunda Agera RS’nin 1360 beygir gücünde motoru bulunuyor olmasına rağmen rakibi Bugatti’nin 1500 beygir gücündeki motoru bulunuyor. Agera’nın motorunun Bugatti’den güçsüz olduğu görülüyor. İki rakibin bu denli hızlara ulaşması ise otomobil meraklılarının güvenlik önlemleri konusunda merakına da yol açmaktadır. Bu durumda ise İsveçli otomobil üreticisi güvenli olması açısından takla kafesini de araca eklemiştir.


Zeminin kaygan olması neticesiyle rekor denemesinde İsveç yapımı otomobilin 3. viteste bile patinaj yaptığı belirtildi. İsveçli firmanın ifadelerinde aracın daha hızlı bir şekilde 0 km’den 400 km’ye ulaşması mümkün olduğu belirtildi. Bu ifadenin ardından yeni bir Regera ile yeniden test çalışmalarına başlandığı da belirtildi. Daha önceki Nobel 2017 : Edebiyat Ödülü yazımız için tıklayın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder