2 Ekim 2017 Pazartesi

Vergilerin artmasının sebebi Whatsapp mı?

Vergilerin artmasının sebebi Whatsapp mı? sorusundan önce geçtiğimiz bir kaç gün önce %40 MTV vergi zammı gelmişti. Bu da ülke gündeminde baya bir konuşulacağa benziyor. Peki vergilerin artmasının temel sebepleri neler olabilir. 

Vergilerin artmasının sebebi Whatsapp mı?


Hepimizin bildiği dünya genelinde hem Android hem de IOS platformunda milyarlarca kullanıcısı olan Whatsapp isimli uygulamayı bu makaleyi okuyan herkesin bildiğini ve kullandığınızı biliyorum.

Peki vergilerin artmasında Whatsapp'ın ne gibi rolü olabilir. Söz konusu uygulama kullanıma girdiğinden beri ülkemizde faaliyet gösteren GSM operatörlerinin SMS, MMS, 3G, 4G, Görüntülü Konuşma ve Sesli Konuşma ülkemizdeki insanlar arasında azalması nedeniyle neredeyse bu kullanımlar yok denecek seviyeye geldi. Whatsappın kullanılmasıyla birlikte SMS göndermelerinde büyük bir azalma olduğundan SMS kullanımına dayalı olarak 800.000.000.00-TL vergi alınamaz duruma gelmiştir.

Türkiye'de faaliyet gösteren GSM operatörleri müşterilerinin tüm kullanımları için devlete özel iletişim vergisi ödemekteydi. GSM operatörleri müşterilerinin sesli görüşmeleri için  %25, ev telefonlarıyla sesli görüşmelerde %15, internette yüzde 5 oranındayken Yeni çıkan torba yasa çalışması ile tüm bu hizmetlerin kullanım yüzdesi %7.5 olarak sabitlenmesi planlanmaktadır. Söz konusu bu torba yasası çalışması neticesiyle özel iletişim vergisi (ÖİV) oranın internet için %50 oranında artacağını göstermektedir. 

Ülkemizde yılda binlerce telefon alınmakta ve binlerce telefon kullanımı olmaktadır. Buna rağmen ÖİV yıllardır sabit kalmaktadır. Geçtiğimiz 4 yıl içinde yılda yaklaşık 4.750.000.00-TL ÖİV alınmaktadır. 2017 yılının son aylarında ÖİV gelirinde çok büyük bir kayıp olacağı kaçınılmaz olacağı tespit edilmiştir. Özel iletişim vergisinin yüzde olarak artışındaki en büyük sebeplerden birinin Whatsapp ve bu uygulama benzeri uygulamaların olduğu düşünülmektedir. 

Geçtiğimiz günlerde gündemimize oturan vergilerin artmasının sebebindeki temellerden birisi sizce bu olabilir mi? Söz konusu vergiler ülkemizdeki vatandaşları hiç hoşnut etmediği görülmektedir. Vergilerin artmasının sebeplerinden birisi bu yazımızda geçen uygulamalar nedeniyle olmuş olabilir mi? Bu makaleyi okuduktan sonraki söz konusu uygulama ve uygulamaları kullanımınız da bir değişim olacak mıdır? Konu ile ilgili sizlerin yorumları nelerdir.

Daha önceki Bir kuantum bilgisayarı nasıl programlanır? - 5. bölümü için tıklayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder