6 Ekim 2017 Cuma

Uzaylı Yapısının Gizemi Belli Oldu.


Uzaylı Yapısının Gizemi Belli Oldu. Tabby’s Star yani Tabby’nin Yıldızı olarak bilinen mega uzaylı yapısı hakkında bilim adamları açıklama yaptı.

Uzaylı Yapısının Gizemi Belli Oldu. 

Uzaylı yaşam formları bulmanın umutlarıyla dolu olan Tabby’nin yıldızının gizemi çürütüldü. Uzaylı yapısı olarak adlandırılan bir yıldızın çevresinde dönen başka bir cisim olduğu 2015 yılında keşfedilmişti. Bu uzaylı yapısı olarak nitelendirilen cismin gizemi geçtiğimiz günlerde bir grup bilim adamı tarafından çözüldü.

Yaklaşık iki yıl kadar önce 2015 yılında KIC8462852 ismi verilen yıldızın çevresinde dolaşan parlak bir cisim keşfedildiği haberlere dahi konu olmuştu. Keşfedilen bu cismin dünya günü olarak 700 günde bir yıldızın etrafında dolaştığı belirtilmişti.

Uzaylı yaşam formu bulma umutlarıyla başlatılan projede 2015 yılında keşfedilen Tabby’nin Yıldızının dünya dışı yaşam bulma umutlarının yeşermesine sebep olmuştu. Ancak bilim adamları Tabby’nin Yıldızının çevresinde dönen cismin gizemini çözmeyi başardı.Tabby’nin Yıldızının çevresinde dönen cisim hakkında yayınlanan araştırmaya göre bu cisim bir toz bulutuydu.

Yapılan araştırma sonucunda Tabby’nin Yıldızının ultraviyole ışınlarının kızıl ötesi ışıktan daha çok karardığı tespit edildi.

2015 yılında keşfedildiğinden bu yana 2017 yılı mart ayına kadar iki NASA teleskobu tarafından bilim adamlarının incelemeleri sonucunda bilim adamlarının yaptığı açıklamada yıldız tozunun yıldız ışığı nedeniyle bu tarz dağıldığı belirtildi.Bilim adamları tarafından 2015 yılında keşfedilen ve KIC8462852 isimi verilen yıldız dünyamızdan bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyordu.

2015 yılında gündeme geldiği günden bu yana yıldızın çevresinde bulunan cisim hakkında çeşitli söylentiler ortaya atılmaya başlanmıştı. Bu cismin uzaylılar tarafından yıldızın çevresine bırakıldığı yönündeki iddialar çoğalmaya başlamıştı. 

SETI projesi kapsamında uzaylı yaşam formları arama çalışmalarına başlanıldığında KIC8462852 ismi verilen ve Tabby’nin yıldızı olarak söylenmeye başlanan yıldız keşfedildiğinde bilim dünyasını heyecanlandırmıştı. SETI projesi kapsamında söz konusu yıldızın etrafında dönen bir cismin olması bilim dünyasında uzaylı yaşam formları arayışında büyük bir heyecan yaratmıştı. Fakat bilim adamları tarafından yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda yıldızın çevresinde bulunan cismin uzaylı yaşam formuna ait olmaması ise bilim dünyasında ve bilime meraklı olanlarda üzüntüye sebep olmuştur. 

Daha önceki Yeni Rekor “Koenigsegg Agera RS” yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder