25 Ekim 2017 Çarşamba

Türkiye'nin ilk yerli ve kapsamlı arama motoru Yaani

Türkiye'nin ilk yerli ve kapsamlı arama motoru Yaani Türkiye'nin önde gelen GSM operatör şirketlerinden birinin düzenlemiş olduğu basın toplantısıyla kamu oyuna duyuruldu. 

Türkiye'nin ilk yerli ve kapsamlı arama motoru Yaani

Türkiye'nin önde gelen GSM operatörü olan Turkcell tüm basın mensuplarına vermiş olduğu basın toplantısında ilk yerli, fonksiyonel ve kapsamlı olan Yaani isimli arama motorunu kamu oyuna duyurdu. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun basın mensuplarına vermiş olduğu toplantı da Türkiye'de Yaani arama motoru olarak, kullanıcılara önde gelen arama motorlarının yaptığı performansa sahip olan bir arama motoru sağlayacaklarının sözünü verdi.

Turkcell Genel Müdürü düzenlenen basın toplantısında uzun yıllardır Türkiye'nin aradığı yerli arama motoru Yaani'yi basın mensuplarına anlattı ve tanıttı. Ülkemizin dijital verilerinin %96'sı yurt dışı arama motorlarının bünyesinde bulunduğunu belirten Kaan Terzioğlu Kocaeli ilinin Gebze ilçesine veri merkezi kurulduğundan bahsetti. Ayrıca bu veri merkezinin Türkiye'nin en büyük veri merkezi olduğunu da özellikle belirtti.

Turkcell Genel Müdürü basın toplantısında Turkcell'in gelirlerin %20'sinin aramalardan geldiğini ifade eden Kaan Terzioğlu ayrıca Gebze'nin dışında Ankara ve İstanbul'da da veri merkezi açmayı planladıklarını belirterek, Gebze'ye kurulan veri merkezi hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Gebze de kurulan veri merkezi hakkında Turkcell Genel Müdürünün vermiş olduğu bilgiler şunlar:

 • 9 şiddetinde oluşacak depreme karşı dayanıklıdır.
 • 2 saat sürecek yangına karşı dayanıklıdır.
 • Veri merkezinde toplam 6400 kontrol sensörü bulunuyor.
 • Toplam 33.000 fiber kablo altyapısı mevcuttur.
 • Veri merkezi Tier III ve Leed Gold sertifikalıdır.
 • Veri merkezinde toplam 210 termal kamera bulunuyor.


Turkcell tarafından yapılan fonksiyonel, kapsamlı ve yerli olan arama motoru ne yazık ki şimdilik tarayıcılar yani bilgisayarlar için tasarlanmamıştır. Yaani arama motoru Google Play Store'den veya Apple Store'den indirilebilen bir program olarak uygulama Store'lerine eklenmiştir. Bununla birlikte Yaani'yi indiren Turkcell kullanıcılarını büyük bir süpriz bekliyor. Yaani arama motorunu indiren Turkcell GSM kullanıcısı olan abonelerine 1 GB internet paketi hediye ediyor.Turkcell'in Store'lere eklediği arama motorunun özellikleri şunlardır:

 • Yaani kullanıcısının bulunduğu konumdaki hava durumunu anında göstermektedir. Tabi ki konum bilgilerinizi paylaşmanız ve konum özelliğini açmanız halinde.

 • Sizin bulunduğunuz yere yakın yemek yiyebileceğiniz restoran, lokanta ve diğer yemek satış mekanlarını bulabilmektedir.

 • Yine kullanıcısının bulunduğu konuma yakın sinemalarda gösterimde olan filmlerin isimlerini ve seanslarını göstermektedir.

 • İnternette aradığınız müzikleri Fizy aracılığı ile dinleyebilme özelliği de bulunmaktadır.

 • Bunun yanı sıra arama motoru uygulaması sık kullandığınız ve favori sitelerinizi kaydetme olanağını da sizlere sunuyor.  


Turkcell arama motorunu IOS ve Android işletim sisteminin mevcut olduğu herhangi bir işletim sistemli telefonunuza indirmek, daha ayrıntılı bilgi almak ve Yaani'nin resmi internet sitesine gitmek için tıklayınız.

Uygulamayı Apple Store'den indirmek için tıklayınız.

Uygulamayı Play Store'den indirmek için tıklayınız.

Daha önceki  Julian Assange, Wikileaks kurucusu Bitcoin için teşekkür etti. yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder