22 Ekim 2017 Pazar

Play Store'deki değişikliği fark edebildiniz mi?

Play Store'deki değişikliği fark edebildiniz mi? Android işletim sistemli telefonların Application mağazası olan Play Store'de bazı değişiklikler yapıldı. 

Play Store'deki değişikliği fark edebildiniz mi?


Google'ın Android işletim sistemli telefonların application mağazası olan Play Store'de bulunan oyunlar ve uygulamaların yer aldığı tasarım şekline yeni bir tarz eklendiği dikkatli bakanların gözünden kaçmadı. Application mağazası olan Play Store yeni tasarımıyla geleceğe ümitli adımlarla ilerlediği açıkça belirtmiş oldu.

Google mevcut tüm ürünlerinde güncelleme yaptığını hepimiz biliyorduk. Hatta Play Store üzerinde değişiklikler yaptığını da hepimiz gördük. Fakat bu sefer tasarımsal değişiklik yapılarak akıllara bir sürü soru işaretlerin oluşmasına sebep oldu.

Tasarımsal değişikliğin ilk başında Sizin İçin Önerilenler bölümü yer almaktadır. Önceki tasarımdan çok farklı olan bu bölüm Uygulamalar ve oyunlar bölümünde tek satır halinde bulunmaktaydı. Yeni tasarım ile yukarıda görüldüğü gibi yeni bir sekmenin oluşturulduğu gözlerden kaçmıyor.


Yeni tasarımda Üst sıralar sekmesi de ayrıca bir sekme olarak eklenmiş. Bu bölümde üst sıralarda yer alan uygulamaları ve oyunları bulabiliyorsunuz. Bu sekme eklenmeden önce Üst Sıralar yan sekme tarzı bir şekile sahipti. Şimdi ise yukarıda gördüğünüz gibi daha detaylı bir şekil tasarımla birlikte gelmiş oldu.


Ayrıca yeni tasarımla birlikte Katagoriler, Editörün seçimi gibi başkaca sekmelerde yeni tasarımla birlikte kullanıcılara sunulmuştur. Yukarıda yeni eklenen tasarımdan görüntüleri görebilirsiniz. 

Application Mağazası olan Play Store'nin tasarımı kurallarını ihlal ediyor mu? 

Google yapmış olduğu bu devrim niteliğindeki hareketiyle uygulama mağazası olan Play Store bazı yerlerde iç içe geçen sekmelere yer vermiş. Burada şaşırtıcı olan şey ise bu durumun tasarımın ilkeleri ile tutarsızlık göstermesine neden olmasıdır.

Çünkü Google tüm uygulama geliştiricilerine tasarımsal olarak iç içe geçmiş sekmeleri kullanmaması gerektikleri hususunda uyarılarda bulunuyor.

Bu tasarımsal değişiklik kullanıcıları büyük ölçekte etkileyecek önemli bir konu değil. Fakat yukarıda da açıkladığımız gibi Google kendisinin belirlediği tasarım ilkesini ihlal etmesi uygulama geliştiricileri ve kullanıcıları çok şaşırtmaktadır.


Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi geliştiricilere vermiş olduğu talimat görülmektedir. Bu fotoğrafta Google'ın uygulama geliştiricilere vermiş olduğu talimatı açıkça anlaşılmaktadır. Şimdilik test sürecinde olduğundan ileride uygulama mağazasının tasarımsal değişimi konusunda Google'ın ne gibi yol izleyeceği de merakla beklenmektedir.

Daha önceki  Dünya'da bir ilk! Yapay Zeka Bakanı yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder