21 Ekim 2017 Cumartesi

Nobel 2017 : Fizik Ödülü

Nobel 2017 : Fizik Ödülü ’nü kazananlar Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne oldu. ABD'li bu üç bilim adamı yerçekimsel dalgalar çalışmasıyla Nobel ödülünü hak ettiler.

Nobel 2017 : Fizik Ödülü2017 yılı Nobel Fizik Ödülünü kazananlar  Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne Nobel ödülünü kazanmakla birlikte 1.100.000 Dolar büyük para ödülünü de kazanmış oldular. ABD'li bilim adamları Nobel ödülü ile birlikte bu para ödülünü de alacaklarını açıklamışlardı. Bu para ödülünü ise Weiss ve Thorne yarı yarıya palaşmışlardır.


Albert Einstein tarafından yıllar önce öngörülen izafiyet teorisinin temel sonuçlarından birisi olan yer çekimsel dalgalar yıldız çekirdeklerinin çökmesi ve birden çok kara deliğin çarpışması gibi evrende oluşan olayların zaman / mekan dokusunda bıraktığı ve görülebilen sonuçlara deniyor.

2015 yılında ABD'de bulunan LIGO laboratuvarı tarafından iki kara deliğin bira araya gelerek uzayın bükülmesi gözlemlenebilmişti. Bu konu  yıllarca süren araştırmaların sonucu olmuştu. 2015 yılından 2017 yılına kadar bu tip 3 örnek daha gözlemlenmişti.

Yerçekimsel dalgalar Zaman ve Mekan'daki dalgalanmaları

Yer çekimsel dalgalar Einstein'ın izafiyet teorisinde öngörülen bir teoridir.

Yer çekimsel dalgaları net ve kesin bir şekilde belirleyen teknolojiyi geliştirebilmek yıllar sürmüştür.

Zaman ve Mekan dokusunda görülebilen olaylardır.

İvme oluşturan yer çekimsel dalgalar şiddetli çarpışmalar neticesinde ışık hızında evrene yayılan dalgaları oluşturmaktadır.

Gözlemler sonucundan yerçekimsel dalgaların oluşması arasında nötron yıldızlar ve kara deliklerin olduğu görülmektedir.

Dalgalanmalarının saptanabilmesi için evren üzerinde yeni ve kapsamlı araştırmalar yapılması gerekmektedir.

ABD'de de bulunan LIGO ve Avrupa'da bulunan VIRGO gözlemevleri dalgalanma konusunu daha ayrıntılı araştırmak için özel çalışmalar yürütmektedir.


2017 Nobel ödüllerinin düzenlendiği basın toplantısında Olga Botner "Nobel Fizik Ödülünü kazanan Yerçekimsel dalgalanmaların ilk kez gözlemlenmesi fizik dalında bir mihenk taşı olmuştur. Bu çalışma ise evrene yeni bir bakış açısı oluşturmaktadır." dedi.

İki gözlemevi ise yer çekimsel dalgalanmaların yol açtığı izleri zar zor tespit ederek sinyalleri izlemeyi başarmıştı. Yıllar önce dünyanın önde gelen ve halen dünyanın önde gelen dahilerinden kabul edilen Einstein'da bu sinyallerin küçük olması nedeniyle o günün teknolojisi ile gözlemlenemeyeceğini düşünmüş ve bunu belirtmiştir.

Ödülü kazanan bilim adamları ise bu dalgalanmaları tespit edebilecek hassasiyete sahip olan lazer bir sistem oluşturdular. Bu yaptıkları lazerli sistemin birini Washington diğerini ise Louisiana eyaletindeki LIGO gözlemevine kurdular.

VIRGO gözlemevi ise İtalya'nın Pisa kendinde bulunmaktadır. Bu gözlemevi ise 14.08.2017 tarihinde dört adet yerçekimsel dalgayı tespit ettiğini bildirmişti.

2017 Nobel : Fizik Ödülünü alan bilim adamları bu çalışmanın sadece kendi ürünleri olmadığını binlerce kişinin bu işte görev aldığını vurguladılar. Ödülü kazanan üçlü bilim adamı "Bu çalışma geleceğe yön verecek ve yeni bir başlangıca yol açacak bir çalışma" olarak yorumladılar.

2016 yılı nobel fizik ödülünü yerçekimsel dalgalanmalar çalışmasıyla kazanmalarına kesin gözüyle bakılan üçlü bilimadamı 2016 nobel fizik ödülünü kazanamamıştı. 2015 yılında saptadıkları çalışmalarının meyvesini nobel fizik ödülü hariç tüm ödülleri alarak kanıtlamışlardı.

Nobel ödülünü kazanan bilim adamlarından olan LIGO laboratuvarının şu anda bile başında bulunan ve LIGO laboratuvarını idare etmeden önce çalışmış olduğu Glasgow Üniversitesi'nde yer çekimsel dalgalanmaları tespit edebilen lazer sistemini bir bölümünü Glasgow Üniversitesi'nde geliştirmişti.

Daha önceki Altın ve Gümüş nasıl oluştu ve nerden geldi? yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder