5 Ekim 2017 Perşembe

Nobel 2017 : Edebiyat Ödülü


Nobel 2017 : Edebiyat Ödülü’nü kazanan Kazuo Ishiguro oldu. Kazuo Ishiguro’nun 2005 yılında yazmış olduğu Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go) isimli kitabı İngilizce yazılmış en iyi yüz roman arasına girmişti.

 Nobel 2017 : Edebiyat Ödülü


2017 yılı Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan Kazuo Nobel ödülünü kazanmakla birlikte 1.100.000 Dolar büyük para ödülünü de kazanmış oldu. Kazuo ödülü ile birlikte bu para ödülünü de alacağı açıklandı.

Kazuo Japonya Nagasaki şehrinde 08.11.1954 yılında hayata gözlerini açmıştır. 1959 yılında Japonya’da yaşayan ailesi İngiltere’ye yerleşme kararı almış ve Kazuo küçücük yaşdayken İngiltere’ye göç etmişlerdir.

Ishiguro Kent Üniversitesinde eğitim almaya başlamış ve 1978 yılında bu üniversiteden mezun olmuştur. Yine mezun olduktan sonra East Anglia Üniversitesine giderek yüksek lisansını Yaratıcı Yazarlık üstüne yapmıştır.

İngiltere de İngiliz Edebiyatının en çok sevilen yazarları arasında yer bulan Ishiguro 4 defa saygınların edebiyat ödülü olan Man Booker Prize için aday gösterilmiştir. Saygınların edebiyat ödülü olan Man Booker Prize’a 1989’da Günden Kalanlar (The Remains of the Day) isimli romanıyla layık görülmüştür.

2005 yılında yazmış olduğu Beni Asla Bırakma (Never Let Me Go) 2010 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Ishiguro’nun yazmış olduğu yeni kitabı Gömülü Dev (The Buried Giant) haricindeki diğer bütün romanlarını yaşar gibi yazmakta ve genellikle romanlarında bulunan ana karakterlerinin başarısızlıklarına yer vermektedir. Kazuo’nun kitapları hiçbir şekilde çözülmüş olmuyordu. Yazarın karakterinin karşı karşıya kaldığı olaylar geçmişte kalmakta ve genelde de çözüme ulaşılamıyor.

Kazuo Ishiguro’nun etkisi altında kaldığı yazarlar arasında Proust ve Dostoyevsky gelmektedir. Diğer tarafta Ishiguro; Jane Austen, Henry James ve Salman Rusdi ile kıyaslanmaktadır. Yazarın 7 adet kitabı bulunuyor. Bunlar An Artist of the Floating World, Remains of the Day, A pale View of Hills, The Unconsoled, Never Let me Go, When We Were Orophans ve Buried Giant’tır.

BOMB dergisine 1989 yılında vermiş olduğu bir röportajda kendisini bir Japon mu yoksa İngiliz olarak mı hissettiği sorulduğunda cevabı ise İnsanlar üçte iki bir şey, gerisi başka bir şey değil. Mizaç, kişilik ve bakış açısı böyle bölünmüyor. Bunlar net biçimde ayrılmıyor. Sonuçta garip homojen bir karışım oluyorsunuz. Kültürel ve ırksal olarak karışık insanlar bu yüzyılın sonunda daha yaygın olacak. Dünya bu yöne doğru gidiyor. demiştir.


Daha önceki Nobel 2017 : Kimya Ödülü yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder