2 Ekim 2017 Pazartesi

Merkez Bankasının gündemi Bitcoin

Merkez Bankasının gündemi Bitcoin ; bitcoin ve diğer kripto paralar dünya genelinde oldukça yaygın hale gelmeye ve ülkemizde de oldukça artmaktadır. 

Merkez Bankasının gündemi BitcoinDünyayı çok kısa sürede etkileyen, finans krizlerinin nedeni olabileceği konuşulan sanal paralar ülkemizde de ilgili kurum olan Merkez Bankasınında gündemine girmiştir. Merkez bankası bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili olarak bu konu için bir grup oluşturdu. Merkez bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamada "Blockchain sistemi bugün konuştuk. Söz konusu sistemi kısa süre sonra merkez bankaları ve bankalar kullanmaya başlayacaktır. Bu sisteme hiç bir bankanın kayıtsız kalacağı düşünülemez." açıklaması yapılmıştır. 
Ayrıca bu sistem ile ilgili tüm yönleriyle irdelenilerek, değerlendirilerek kullanıma sunulması, kullanım aşamasında ise milli sistemimizi oluşturmamız gerektiğini ifade edilmiştir. Yine 1992 yılında  EFT sisteminin ortaya çıktığını 2012 yılında ise tamamen yerli kaynaklarla EFT sistemi geliştirildiği, milli EFT sisteminin güvenli olması ve yapılan işlemin anında yapıldığı bilgisi paylaşılırken, dünyayı etkisi altına alan blockchain sisteminin de tüm ayrıntılarına kadar incelenmesi ve ülkemizde kullanıma girdiği  zaman güvenilir ve milli bir sistemin kurulacağı belirtildi. 


Merkez bankası yetkilisinin yaptığı açıklamada söz konusu sistem üzerinde tam teşekküllü çalışma yapılması gerektiğinin vurgusu yapıldı. Bununla birlikte bu sistemlerin hayatımıza girmesi kaçınılmazdır. Tüm dünya ülkelerinde bu sistem ile ilgili çalışmalar ve önlemler alınmaya çalışılıyor. Bu sistem için yasaklamalar yapılamaz, tam da serbest bırakılamaz. Merkez bankası olarak bu sistem ile ilgili çalışmalara başlandığı açıklaması yapıldı. 

Blockchain sistemi ve bitcoin ile ilgili olarak özellikle milli bir sistemin kurulması ve milli bitcoin yaklaşımı üzerinde durulduğu dikkatlerden kaçmadı. 

Karşılığı bulunmayan dijital paraların dünya genelinde 150 milyar dolardan fazla olduğu, bununla birlikte her geçen gün artan yeni kripto ve dijital paraların rakamı ise 1113'e ulaştığı belirlenmiştir. Tüm dijital paraların günde yapılan işlem hacmi ise 4 milyar doları bulunmaktadır. 

Merkez bankasının bu açıklaması ile birlikte yerli bir blockchain sisteminin kurulmaya çalışılacağı ve hatta belki de yerli bitcoinin de piyasaya çıkabileceği anlaşılmaktadır. Peki ya siz bu konu da ne düşünüyorsunuz?

Daha önceki Vergilerin artmasının sebebi Whatsapp mı? yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder