Ece'nin Dolabı

10 Ekim 2017 Salı

Mars Çalışması Olası Yaşam İpuçları

Mars Çalışması Olası Yaşam İpuçları veriyor. Kızıl Gezegen'de antik deniz tabanı hidrotermal yataklarının bulunması olası yaşam kanıtına bir işaret gezegende bulunan su Dünya üzerindeki yaşamın kaynağı olan bir alana benziyor. 

Mars Çalışması Olası Yaşam İpuçları


Dünya üzerindeki yaşamın kaynağı hakkında ipucu verebilecek bir alanı bulunduğu belirtildi. Araştırma bu çökellerin, gezegenin kabuğunun volkanik açıdan aktif bir bölümünün, uzun zaman önce büyük bir denizin tabanına girdiği ısıtılmış su ile oluştuğunun kanıtlarını sunuyor. 

Mars'ın güneyinde bulunan Eridan havzasında yaklaşık 3.7 milyar yıl önce deniz bulunduğuna inanılmaktadır ve deniz suyuyla biriken muhtemelen su altı hidrotermal faaliyetlerden dolayı  bu inanç kaynaklanmaktadır.

Mars'ta antik deniz tabanı hidrotermal yatakları için kanıt bulunması, gezegendeki Dünya üzerindeki yaşamın kaynağı hakkında ipucu verebilecek bir alanı tanımladığı ifade ediliyor.

Yakın tarihli uluslararası bir raporda, NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) tarafından gezegenin güneyinde bulunan havzasındaki masif yatakların gözlemleri inceleniyor. Araştırmacılar verileri, bu çökellerin, gezegenin kabuğunun volkanik açıdan aktif bir bölümünden uzun süre önce büyük bir denizin tabanına giren sıcak su tarafından oluştuğunun kanıtı olarak yorumladı.

NASA'nın Houston'daki Johnson Space Center'daki Paul Niles, "Mars'ta yaşamın olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmasa bile, bu bulgu bize dünyada yaşamın başladığı ortamın türü hakkında bilgi verebilir" dedi. "Volkanik aktivite ayakta duran suyla birleştiğinde, muhtemelen aynı zamanda Dünya'da var olan koşullara benzer koşullar sağlandı. " dedi.

Günümüzde Kızıl gezegenin yüzeyinde ne ayakta su ne de volkanik faaliyet yok. Araştırmacılar, deniz tabanındaki hidrotermal aktiviteye atfedilen mevduatlar için yaklaşık 3.7 milyar yıllık bir yaş tahmin ediyorlar. Aynı zamanda Dünya'da denizaltı hidrotermal koşullar Dünya'daki yaşam nerede ve ne zaman başladığı gibi sorular bulunan bu bulgu için güçlü bir adaydır. Dünya'nın halen yaşamın pek çok biçiminin, güneş ışığı olmadan kayalardan çıkan kimyasal enerjide başarılı olduğu türde koşullar vardır. Ancak, Dünya'nın aktif kabuğundan dolayı gezegenimiz, yaşam başladığında korunmuştur. Gezegenimiz bu nedenle az miktarda doğrudan jeolojik kanıtlara sahiptir. Jüpiter'teki Europa ve Satürn'teki Enceladus gibi buz olan uyduların deniz altı hidrotermal aktivite ihtimali dünyasal olmayan yaşam bulgularını bulmak için ideal yerlerd olduğundan bu uydulara ilgi giderek artmaktadır.

MRO'nun Mars Uyarıcı Spektrometresi (CRISM) tarafından yapılan gözlemler Kızıl Gezegenin Eridania havzasında Kızıl Gezegenin en eski kabuklarından bir kısmına dayanan masif birikimler içinde minerallerin tanımlanmasına ilişkin verileri toplandı. 

Niles "Bu site bize derin, uzun ömürlü bir deniz ve derin deniz hidrotermal çevresi için çekici bir hikaye sunuyor. Bu dünyadaki derin deniz suyu hidrotermal ortamlarını, diğer dünyalarda hayat bulabileceği ortamlara benzemektedir. Güzel bir atmosfere ya da ılıman bir yüzeye ihtiyaç duymayan ancak sadece kayalar, ısı ve su olan yaşam gibi. " dedi.

Araştırmacılar, eski Eridanya denizinin yaklaşık 50.000 m³ (210.000 kubik kilometre) su bulunduğunu tahmin ediyorlar. Bu, antik Mars'ta bulunan diğer tüm göl ve denizlerin birleşmesiyle ve Kuzey Amerika'daki Büyük Göllerin toplam hacminden dokuz kat daha fazla. Serpantin, talk ve karbonat da dahil olmak üzere spektrometre verilerinden tanımlanan minerallerin karışımı ve kalın kaya kütlelerinin şekil ve dokusu, muhtemel deniz tabanı hidrotermal yatakları tanımlamaya yol açtı. Bölgede, denizin kaybolduğu tarihten itibaren lav akıntıları vardır. Araştırmacılar, bunun, deniz mevcutken daha önce etkileri olabilecek volkanik duyarlılığı olan kabuğunun bir alanı olduğunu kanıtları olarak gösteriyorlar.

Yeni bulgular nehirler, göller, deltalar, denizler, kaplıcalar, yeraltı suları ve buzun altındaki volkanik patlamalar da dahil olmak üzere Kızıl Gezegen'deki kanıtların bulunduğu ıslak ortam çeşitliliğini artırıyor.

Rapor, "Eridan havzasındaki antik, derin suyun hidrotermal yatakları, Mars'ta astrobiolojik hedefin yeni bir kategorisini temsil ediyor" diyor. Ayrıca, "Eridanya deniz tabanı yatakları sadece Mars'ın araştırılması için değil, erken Dünya'ya bir pencere oluşturuyor" diyor. Bunun nedeni, dünyadaki en eski yaşam kanıtı, benzer menşei ve yaştaki deniz tabanı birikintilerinden gelmektir. Ancak bu Erken Dünya ortamlarının jeolojik kayıtları kötü korunmuştur.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı, Laurel, Maryland, MRO'nun 2006 yılından beri Mars'ı inceleyen altı aletten biri olan CRISM'yi kurdu ve işletti. California, Pasadena'daki Caltech'in bir bölümü olan NASA'nın Jet Propulsion Laboratory, projeyi yönetti. Washington'daki NASA Bilim Misyon Müdürlüğü. Denver'ın Lockheed Martin Uzay Sistemleri, orbiter kurdu ve operasyonlarını destekledi. 

Daha önceki Yapay Zeka ve 2. Dünya Savaşı yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder