19 Ekim 2017 Perşembe

Kanseri önceden tespit eden çip üretildi.

Kanseri önceden tespit eden çip üretildi. Ülkemizde yerli üretimlerin artmasıyla birlikte yeni bir buluşta yerli bilim insanlarımızdan geldi.


Kanseri önceden tespit eden çip üretildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'de bulunan bilim adamı Dr. Vasfı Hasırcı ve Dr. Menekşe Ermiş Şen idrar, balgam, tükürük ve kan ile kanserli hücrelerin erken tespitini ve bu kansere kısa zamanda tanı koyabilen bir çip üretti.

ODTÜ Biyomalzeme ve Doku mühendisliği mükemmiliyet merkezinin (BİOMATEN) kurucusu olan Dr. Vasıf Hasırca ve Dr. Menekşe Ermiş Şen vücutta bulunan herhangi bir sıvıdan kanserli hücrenin tespitini belirleyen çip üretti ve geliştirmeye devam etmekteler.

Tamamen yerli imkanlarla üretilen çip kanserli hücrelerin tespitinde kullanılan Biyopsi Tanı sistemlerini kalkmasına da yol açabilir. Üretilen ve geliştirilen çip nano ve mikro desenli özel bir yapıya sahip olmasının yanı sıra Biyopsi Tanı sistemine nazaran kısa sürede tanı ve teşhis konulabilmesine imkan sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Biyopsi Tanı sistemlerine göre daha ucuz olması da bu yeni tanı sisteminin de daha çok kullanacağını gösteriyor. Biyopsi tanı sistemi Çipli tanı sisteminin  gölgesinde kalacağa benziyor.

(BİOMATEN) kurucusu  ve Biyomalzeme ve Doku mühendisliği derneği başkanı olan Prof Dr. Vasıf Hasırcı çip ile ilgili yaptığı açıklamasında Stanford Üniversitesinin ve Prof. Dr. Utkan Demirci'nin de yerli çip projesine katkılarının olduğunu, ön patent başvurusunun yapıldığını ve patenti aldıklarını, ODTÜ Teknokent'in yardımlarıyla uluslararası patent başvurusunu yaptıklarını ve bu başvurunun tamamlandığını belirtti.

Hasırcı ayrıca çip ile ilgili yaptığı açıklamada çipin mikrodesenli  olmasından dolayı üzerine kansersiz veya kanserli vücut sıvısı konulduğunda çipte bulunan hücre çekirdeğin normalde yuvarlak olan şekillerinin değiştirdiğini, çipin çatallaştığı ayrıca çipteki desenlerin uzadığı ve bu şekilde kanserli veya kansersiz hücrelerin tespit edilebildiğini belirtti. Hasırcı ayrıca hücre çekirdeğinin nasıl ve neyin şekil değiştirmeye yol açtığını, hücrenin sahibinin sağlık durumuyla ilgili bu değişiklikler arasındaki bağlantıyı da araştırmaya başladıklarını belirtti.


Söz konusu çipin öncelikle kemik tümörlerinin tespiti için kullanmaya başladıklarını belirten Hasırcı, meme kanseri hücrelerinin tespiti içinde çalışmalara devam ettiklerini belirtti. Üretilen çip ile kanserli ve kansersiz hücrelerin karşılaştırdıklarını da ifade etti.

Laboratuvar testlerini geçen çipi yakın zamanda hasta hücreleri ile test etmeyi planlanladıklarının altını çizen Hasır "Ürettiğimiz bu çip çok ucuz fiyata üretilebiliyor. Nitekim hastalara erken teşhis aşamasında da çok maliyetli olmayacaktır. Aynı şeker ölçüm cihazları gibi vücut sıvınızı çipin üzerine yükleyerek otomatik bir analiz sistemiyle vücut sıvısı konulan kişinin kanser olup olmadığının ön tanısı konulabilecektir."

"Ayrıca ön tanı teşhisi konulan hastanın tetkik ve tedavi edilebilmesi için acilen hastaneye sevk edilmesi planlanmaktadır. Bugüne kadar kullanılan Biyopsi ve kanser tanı sistemlerinin çoğu kimyasal maddeler ile tespite dayalıydı. Bu yöntemlerde kişinin tükürüğünden alınan örnek ile kimyasal maddenin reaksiyona girmesi sağlanıyordu. Üretilen bu çipte kimyasal madde kullanılmamıştır. Bu çip üzerinde bulunan desenler ile kanserli veya kansersiz hücreleri  algoritmayla hesaplama yaparak kanserli hücreleri tespit etmektedir. Ayrıca üretilen çipin kimyasal yöntemlere göre raf ömrünün daha uzun olduğu görülmektedir. "

Dr. Menekşe ise çipte bulunan yazılımın kanserli hücreleri tanımada %100 başarılı olduklarını belirtmiştir. Bununla birlikte sağlıklı hücrelerin tespiti ise %85 olarak hesaplandığını da ifade etmiştir. Sonuçların başarılı çıkması ve çipin ucuz ve hızlı bir teşhis yöntemi olması nedeniyle kanser teşhisinde tamamen yerli üretim olan bu ürünün kullanılacağını düşündüklerini ifadelerinde belirtmiştir. Ayrıca çipin sonuçlarını yorumlayacak uzman bir kişinin de olmasına gerek olmadığını da belirten Dr. Menekşe, üretilen bu ürün dünyada ilk ve yerli üretimimizdir dedi.

Önemli bilim dergilerinden olan Scentific Reports dergisinde 2016 yılı En İyi Tez Ödülüne layık olduğunun da altını çizdi.

Daha önceki  Rusya'da bulunan uzaylı bedeni Dünya'yı sarstı. yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder