7 Ekim 2017 Cumartesi

Güneş sistemimizin dışında ilk ayı bulmaya yaklaşıyor muyuz?


Güneş sistemimizin dışında ilk ayı bulmaya yaklaşıyor muyuz? Gezegenimiz dünyaya yakınlardaki bir gezegenin çevresinde ay benzeri bir uydu keşfedildi.

Güneş sistemimizin dışında ilk ayı bulmaya yaklaşıyor muyuz?


Yakınlardaki bir gezegenin çevresindeki enkaz bulutu yakında bir ekzomun ilk algılanmasını sağlayabilir. Bilim adamları, gezegenimiz Dünyanın güneş ile arasında böyle bir ekzom geçmeyecekken herhangi bir ayın veya halkaların yıldızdan gelen ışığı keseceğini fark etti. Gezegen yeterince geniş bir uyduya sahipse 2017 yılı sonuna kadar keşfedilebilir.

Dünya'dan yaklaşık 63 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Beta Pictoris, neredeyse dünyanın üzerine yuvarlaklaşan yuvarlak bir enkaz diskin bulunduğu genç bir yıldız. Bilim adamları, 2009 yılında, Satürn güneşimizden uzağa kadar uzakta olan yıldızın etrafında dönen Jüpiter'in yaklaşık 10 katı büyük bir gezegeni fotoğrafladılar. Her 20 yılda bir, Beta Pictoris b (Beta Pic b) olarak bilinen gezegen, potansiyel halkaları veya uyduları keşfetmeyi kolaylaştıran yıldızla en yakın mesafeye ulaşır.

NASA'nın Kepler uzay aracı gibi araçlar, transitlere ya da güneş ile Dünya arasında geçen dünyalara güvenerek dış gezegen buluyor. Geçit yıldızın ışığını karartıyor ve dünyayı doğrulamak için birden fazla gözlem gerektiriyor. Bu gözlemler, bilim adamlarının bir gezegenin yıldızı daireye sokma süresini ve dolayısıyla yörüngesinin ne kadar geniş olduğunu belirlemelerine yardımcı olabilir. Ancak yalnızca yıldızla güneşimiz arasında hareket eden gezegenleri tespit edebilir. Beta Pic b, gezegeni yıldızını yörüngede izlerken çeken doğrudan görüntüleme yöntemiyle tespit edildi. Bu yıldız etrafında daha geniş bir yelpazede yollar sağlarken gezegenin yolunu izlemeyi daha zor hale getirdi.

Berkeley California Üniversitesi'nde lisansüstü öğrencisi olan Jason Wang'ın liderliğindeki gökbilimcilerin grup Gemini Planet Imager'ı (GPI) kullanarak Beta Pic b'nin yörüngesini rafine etti. Gezegen, yıldızıyla yeryüzünün arasında geçmek için titizlikle yaklaşırken, yıldızın geçiş yapmadığını fark ettiler.

Wang ve arkadaşları gezegen sırlarını transit geçerek vermezken, Hill küresi olarak bilinen bir bölgede yerçekimsel olarak bağlı herhangi bir malzemenin görülebileceğini bulmuşlardı.

İlginçtir ki, gezegen tek başına değildir. SETI Institute of California'da araştırmacı olan ekip üyesi Franck Marchis, "Gezegenlerin genelinde gezegenlerin çok genç olması durumunda gezegenlerin çevresinde bir koza var" diyor. Marchis, araştırmayı geçen ay Pasadena, California'daki Planetary Sciences Bölümü'nde sundu. "Belki de bu kozanın içinde halkalar, doğal uydularla ilgili bilgiler, Jov sisteminin aylarının eşdeğeri" ifadesi bulunmaktadır. Aylar, Jüpiter'in uydularının en büyüğü olan Io veya Ganymede kadar büyükse görünür olabilirler. Bu ilk defa bir dış ayı tespit ettiğimiz anlamına gelebilir "dedi.


Doğru açıdan yaklaşmak


Beta Pictoris b büyük, genç bir gezegendir. Sadece 24 milyon yaşındayken, "Bize göre yaş olarak dinozorlardan daha yakın" diyor Wang. Genç gezegenlerin, doğumundan kalan artıkların etrafında bir enkaz bulutu tutmaya daha yatkın oldukları daha muhtemeldir. Benzer bir yıldızı J1407 etrafında halkalar görüldü, ancak hiçbir gezegen görülemez. Süper Jüpiter'in muazzam kütlesi, ayları ve halkaları barındırmak için muhtemel bir aday olmasını da sağlıyor.

Wang, Ekim ayında Astrophysical Journal'da yayınlanan makalesinde "Beta Pic b'nin Hill küresinin transit geçişi genç çevresel gezegen materyali araştırmak için en iyi şansımız olmalıdır" dedi.

Fırsat penceresi ne zaman açılacak?


Yeni modellere göre kozanın malzemesi Nisan 2017'de 10 aylık bir transit geçişe başlayacak ve Ağustos ayı sonunda en yakın yaklaşımına ulaşacak. Gökyüzünde Güneş'in yakınında oturacağı için, güney yarım küredeki bazı gözlem evleri 2017 sonunda sistemin izlenebilmesine rağmen yıldızın çoğu geçiş döneminde çoğu yer-temelli teleskopta görünür olmayacak. 

Birden çok teleskop sistemi gözlemlemekle birlikte, gök bilimciler yerdeki aletlerle sınırlı değildir. Wang, Haziran ve Ağustos 2017'de NASA'nın Hubble uzay teleskobunu kullanarak sistemi gözlemeyi planladığını söylemişti.

Wang, "Bu anlık görüntülerle Hill sahasında, devri mekanlara özgü bir disk veya büyük ekso halka yapısı gibi büyük ölçekli materyalleri araştırmayı umuyoruz." dedi.

Çünkü başka bir ayın yıldızı geçmek için yalnızca iki gün süreceği o dönem boyunca bir ayın bulgulanması nispeten zor olacaktır. Ancak gezegen büyük halkalara sahipse, bunlar yıl boyunca görünür olmalıdır.

Güneş sistemindeki aylar ilginç. Wang, Jüpiter'in ayı Io'da yanardağlar, Satürn'ün ayı Titan'da metan gölleri ve birçok aydaki yüzey altı okyanuslarının varlığına işaret ediyor. Enceladus ve Europa'nın kabuklarının altındaki okyanuslar hayatı barındırma potansiyelleri için ilginç.

Beta Pic b çevresindeki enkazı gözlemleme, aynı zamanda, dünyanın nasıl oluştuğu konusunda fikir verebilir. Wang, "Güneş sistemimizin oluşumuna bakmak için zamanı geri alamadığımız için gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamak için şekillendirme sürecindeki diğer gezegen sistemlerine bakmamız gerekiyor" dedi.

Uzaydaki ve dünyanın dört bir yanındaki teleskoplarla Beta Pic b'yi 2017 boyunca incelemek üzere planlanan bu anlayış için anlayışın biraz daha belirginleşmesini umuyorum.

Marchis, "Gelecek yıl Beta Pic'ın yılı olacak" diyor.

Daha önceki Uzaylı Yapısının Gizemi Belli Oldu.  yazımız için tıklayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder