Ece'nin Dolabı

21 Ekim 2017 Cumartesi

Flakka Öngörüsü

Flakka Öngörüsü başlıklı bu yazımızda haftalardır konuşulan bu uyuşturucu maddenin ne olduğu ve bu uyuşturucu maddenin çıkışı ile ilgili bazı şüpheli durumları sizlere sunuyoruz.

Flakka Öngörüsü

Flakka Nedir?

Sentetik kotinondan üretilen flakka ülkemizde zombi hapı olarak bilinmektedir. Zombi hapının içeriği halk arasında banyo tuzu olarak bilinen maddeden yani sentetik kotinondan oluşmaktadır. Bu uyuşturucu maddenin görünümü tuz tanelerine benzetilmektedir. Zombi hapı insanlarda amfetamin benzeri uyarıcı ortaya çıkarmaktadır. Kullanıcısında fiziksel ve psikolojik etkiler yaratmaktadır. Uyuşturucu maddelerin yeni versiyonlarından olan flakka euphoric uyarıcı cinsindendir. Ayrıca sentetik bir maddedir. Kullanan kişiye aşırı derece de bir güç verdiği belirtilmektedir. Kullanıcısına yüksek derecede dopamin salgılatarak vücut ısısının aşırı derecede ısınmasını sağlamaktadır.

Zombi hapı olarak bilinen flakka ilk olarak 2014 yılında ABD'nin Florida eyaletinde ortaya çıkmıştır. ABD'de ölümlerin artması üzerine ABD ve İngiltere'de kullanımı yasaklanmıştır. Yakın zamanda ülkemize de girdiği bildirilen bu sentetik uyuşturucuyu kullanan kişide meydana getirdiği zararlar şunlardır:

Zombi hapının etki süresi 4 saat ile 8 saat arasında devam etmektedir. Kişi bu uyuşturucuyu kullandığı andan itibaren halisünasyonlar görmektedir. Kişi de paranoya artmaktadır. Bu nedenle kullanan kişinin saldırganlık gösterdiği belirtilmektedir. Kullanan kişiyi adeta bir zombiye çeviren bu yeni nesil uyuşturucu kişinin saldırganlıklarını arttırmasıyla başka kişilere saldırmasını ve hatta çevresinde bulunan eşyalara (araç, ev vb.) zarar verdirtmektedir. ABD'de son zamanlarda çıkan haberlerde bir kişinin kendi etini ve başkasının etinden bir parça yediği manşetlere çıkmıştır. Uyuşturucunun uzun dönemli kullanılması halinde kullanıcının böbreklerini iflas ettirmektedir.

Delirium (akut beyin yetmezliği) denen nadir olarak görülen aşırı güçlü bir yan etkiye sahiptir. Kişide halüsinasyonların yanı sıra disoryantasyon, vücut ısısının artması, acıya ve ağrıya duyarsızlık ve aşırı derecede saldırganlık görülmektedir. İnternet üzerinde izlediğiniz tüm videolarda görüldüğü gibi etkisi kişide zombi gibi davranmasına hatta başka insanların etinden ve kendi vücudundaki etinden yemesine sebep olan semptomların ne olduğu ise tam olarak belirlenememiştir.

Flakka ve Illumination Zombi Kartı arasındaki bağ nedir?

1994 veya 1995 yılında ortaya çıktığı iddia edilen Illumination Kartları arasında flakka uyuşturucu maddesini işaret eden bir kartın olması da akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Aşağıda gördüğünüz kart Illumination Zombie Cards olarak yani Zombi kartı olarak bilinmektedir.


Kartın detaylarına gelecek olursak çıktığı zaman pek anlam ifade etmediği düşünülmüştür. Hatta günümüzde bu kartı ve flakkanın etkilerini bilmeyenler bu kartın ne anlama geldiğini de bilemeyeceklerdir. Zombi hapının etkileri arasında var olduğu sanılan semptomlardan kişide zombi gibi davranma olayından dolayı acaba bu kartın öngörüsü bu uyuşturucu maddenin ortaya çıkması olabilir mi gibi soruları akıllara getirmektedir.  

Bu kartı destekler nitelikteki bir başka husus ise Rusya'da bulunan bir doktor tarafından flakkanın ilerleyen zamanlarda bulaşıcı bir hastalık haline gelebileceği belirtilmiştir.

Tüm bu yazılanlar karşısında zombi hapı ve zombi kartı arasında bir bağlantının olup olmadığı kafalarda bir çok soru işaretinin oluşmasına yol açacağa benziyor.

Daha önceki Nobel 2017 : Fizik Ödülü yazımız için tıklayın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder