23 Ekim 2017 Pazartesi

Bitcoin rekora koşuyor.

Bitcoin rekora koşuyor. Dijital ve kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin Ekim ayı itibariyle rekor fiyata ulaşarak dolar barajını aştı.

Bitcoin rekora koşuyor.

Dijital para birimi olan Bitcoin piyasaya çıktığında dolar olarak çok düşük bir fiyata sahip olmasına rağmen 2017 yılı Ekim ayı itibariyle arz ve talep karşılığında 6.000 doları aşmış oldu. Kripto para birimi yatırımcılarını mutlu ederken, yatırım yapmayanları ise pişman edeceğe benziyor. Bu para birimi 15 günde üçüncü kez barajı aşarak rekor fiyata ulaştı.

Dijital ve kripto; paralar online oyunlarda sanal ürünlerin alınması için kullanılan oyunun kendi içinde üretmiş olduğu denetimsiz olarak kullanılan para birimleri gibiydi. 2009 yılında ise dijital ve kripto para birimleri internet üzerinden gerçek ürünlerin alınabilmesini sağlayan sanal para birimi olmuştu.

Karşılığı olmayan bu dijital ve kripto para birimi takas amaçlı kullanılmaktaydı. Kripto para biriminin bu kadar yüksek fiyata ulaşmasının sebebi ise internet üzerinden gerçek parayla alınmasının imkanı olmayan ürünlerin de bu dijital para birimi ile alınması sonucunda rekor fiyata ulaşmayı başardığı belirtilmektedir. Bu durum böyle devam ederse dijital para birimlerinin hacmi daha da yükselmeye ve kontrolsüz kullanılmaya devam edilirse sonucu piyasaları çok büyük ölçekte etkileyecektir. Piyasaları önemli ölçüde zarara uğratacaktır.

Zaman zaman dijital para birimi olan Bitcoin yatırım yapanları zarara uğratsa da Ekim ayı itibariyle zarara uğrayanların zararını fazlasıyla karşılamış oldu.


Çağımızın en büyük yatırım araçlarından biri olarak görülen kripto para birimlerinin en çok tercih edileni haline gelen ve uzun yıllar elde tutulması halinde bu para biriminin en küçük meblağının bile yatırımcılara servet kazandırdığı görülmektedir. Ekim ayında zirveye ulaşan kripto para birimi yatırımcılarını hayli memnun ve zengin etmiş oldu. Ekim ayının başlarında 1 Bitcoin’in 5.000 dolara ulaştığı görülmüştü. Ardından çok geçmeden 5500 doları gördü. Ekim ayının ortaları ve sonlarına doğru ise 6.000 doları gören sanal para birimi ile ilgili uzmanlar 6.000 dolar barajını da kısa zamanda aşacağını ifade etmişlerdi.

Nitekim uzmanların dediği olmuş oldu tarihler 20.10.2017’yi gösterdiğinde Bitcoin 6.063 dolar seviyesine ulaştı. Kripto para birimlerini araştıran CoinDesk’te bu kripto para biriminin 6.063 dolar seviyesine ulaştığını doğruladı.

Dünya üzerinde bulunan kirpto paraların en değerlisi olan Bitcoin 2007 yıllarında 0,5 centlik değeriyle 2007 yılından günümüze kadar elinde bulunduran yatırımcıları da çok mutlu etmiştir. Eskiden beri yatırım yapan yatırımcıların başını çeken kişi ise Wikileaks’in kurucusu olan Julian Assange gelmektedir.  

Fakat uzmanlar açık bir şekilde uyarıda bulunuyor. Dijital para biriminin seviye olarak doygunluğa ulaştığını, yatırımcıların bu kripto para birimine yatırım yaparken çok dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdiler. Yatırımcılar kısa vadeli yatırım yapanları ise büyük zarara uğratacağını ve büyük düşüşlerin her an olacağını bildirdiler.

Ayrıca daha önce yazmış olduğumuz Blockchain, Bitcoin ve Ethereum'un Piyasalarda Hızlanmasının Nedeni... başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Bu konuyla ilgili daha çok bilgi almanız açısından yazımız muhakkak sizi ayıdnalatacaktır. Yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Daha önceki Play Store'deki değişikliği fark edebildiniz mi? yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder