7 Ekim 2017 Cumartesi

Ay'ın antik atmosferi

Ay'ın antik atmosferi yaklaşık 70 milyon yıl kadar önce Ay'da volkanik bir gaz oluştu. Bu süre zarfında Ay biraz zorlu zamanlar geçirdi.

Ay'ın antik atmosferi


Oluşumundan sadece birkaç yüz milyon yıl sonra, gök bilimcileri Geç Ağır Bombardımanın dönemini deneyimledikleri söyleniyor. Bu süre zarfında (yaklaşık 4.1 - 3.8 milyar yıl arasında süren) Ay (ve aslında bütün iç güneş sistemi) ve gezegenler sonsuz topçu saldırılarına maruz kaldılar. Bu sonsuz topçu saldırıları gün içinde milyonlarca meteorun Dünyamıza ve dünyanın uydusuna çarpmasıydı. Bunun sonucunda uydumuzda yüzlerce kilometre uzanan lav akıntılarıyla dolu bir cehennem manzarası bırakan bir dizi volkanik patlamayı tetikledi.

Earth and Planetary Science Letters'da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmada, bir çift araştırmacı, 3-4 milyar yıl önce, ilkel Ay'ın bu aşırı derecede şiddetli volkanik aktivite dönemine girdiğinde, nispeten kalın bir atmosferi üretmek için yeterli miktarda gaz çıkardığını gösterdi yaklaşık 70 milyon yıl boyunca bu durumun devam ettiği tespit edildi.

Bu atmosfer uydumuzun standartlarına göre oldukça kalın olmasına rağmen, Dünya'ya kıyasla daha soluklaşıyordu. Ayın atmosferi en yoğun olanı (yaklaşık 3,5 milyar yıl önce) yaklaşık 1 kilopaskal bir basınç uygulayacakken, Dünya üzerindeki deniz seviyesinde yaklaşık 100 kilopaskal basınç yaşıyoruz.Eski ayın atmosferinde ne kadar gaz bulunduğunu hesaplamak için, NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi'nin araştırmacı bilim adamı Debra H. Needham ve Ay ve Gezegenler Enstitüsü (LPI) üst düzey personel bilim adamı David A. Kring, Lübnan'daki eski lav akışlarını analiz etti. Uydumuzun yüzeyini maria olarak adlandırılır. Apollo 15 ve 17 misyonları sırasında uydumuzun yüzeyinde örnek toprak ve kayalar toplanıldı. Bu toplanan kayaçları inceleyen araştırmacılar hangi tür gazların bulunduğunu belirlerken katılaşmış lav akıntılarının haritalanması, üretilen gazın toplam hacminin tahmin edilmesini sağladı.

Apollo kaya örneklerinde, araştırmacılar karbon monoksit, hidrojen ve oksijen (suya katkı maddeleri), kükürt ve bir dizi başka uçucu gaz bulgusu buldular. Ayrıca araştırmacılar, uydumuzun volkanizmasının en yoğun dönemlerinin ne zaman oluştuğunu hesaplamak için kayaları kullandılar. (yaklaşık 3,8 ve 3,5 milyar yıl önce.)Kring, "Bu çalışma çarpıcı bir şekilde uydumuz hakkındaki görüşü değiştiriyor. Havalı kayalık görüşümüzü çarpıcı bir biçimde Mars'ın çevresindeki ortamdan daha yaygın bir atmosferle çevrili bir ortam olduğunu düşündürüyor." dedi.

Dünyanın uydusunun atmosferinin büyük çoğunluğu ayın yer çekiminden kurtuldu ve uzaya doğru sürüklenmesine rağmen dünyanın uydusunun içinde dondurucu, gölgeli kraterlere yerleşebilecek gazlar var. Eğer öyleyse, bu uçucu gazlar, astronotların Aya ve ötesine gelecek misyonları için kullanabilecekleri hava ve yakıt rezervuarlarını oluşturan buz gibi birikintilerde sıkışabilir. Bu durumda belki uydumuzun zor zamanı buna değdi.

Daha önceki Güneş sistemimizin dışında ilk ayı bulmaya yaklaşıyor muyuz? yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder