20 Ekim 2017 Cuma

Altın ve Gümüş nasıl oluştu ve nerden geldi?

Altın ve Gümüş nasıl oluştu ve nerden geldi? sorusunun cevabı bilim insanları tarafından bulundu. Bu cevapta bakın altın ve gümüş nasıl meydana gelmiş.


Altın ve Gümüş nasıl oluştu ve nerden geldi?

Bilim insanlarının uzun süredir yapmış olduğu deneyimler ve gözlemler sonucunda altın ve gümüşün 130 milyon yıl önce iki tane nötron yıldızının çarpışmasıyla meydana geldiği tespit edildi. Bu iki yıldızın çarpışması sonrasında patlamanın etkisiyle yıldızların parçaları uzay boşluğundan dünyamıza kadar geldi.Çarpışan iki nötron yıldızının içinde bulunan değerli metaller altın ve gümüş çarpışma sonrasında uzayda yayıldığı ve yayılan bu yıldız tozlarının ise gezegenimize kadar geldiği belirtildi. Bununla birlikte bu çarpışmadan başkaca madenlerinde dünyamıza yayılmış olabileceği belirtildi.Bilim insanları 17.08.2017 tarihinde ilk kez yerçekimsel dalgaların dalgalanma etkisine sebep olan olayı gözlemlemeyi ve kayda almayı başardılar.

Albert Einstein’in 100 yıl önce öngördüğü kara deliklerin birbirleriyle çarpışması sonucunda oluşan yerçekimsel dalganın da kaydedildiği bildirildi. Bu dalgalanma etkisi ilk kez (LIGO) yani Lazer Interferometre Kütle Çekimsel Dalga gözlemevi tarafından ilk kez 14.09.2015 tarihinde gözlemlenmişti.

Bilim insanlarının bu çalışmaları ve uzaydaki bu dalgalanma etkisi araştırılma sebebi ise gezenimizin de oluşma sebebi olan Big Bank yani Büyük Patlama’nın izleri araştırılmak için yapıldığı da ifade edildi.Söz konusu çarpışma ise NGC 4993 isimli galakside dünyamıza uzaklığı bin milyar kilometre uzakta bulunan Hydra Takım yıldızında dünyamız üzerinde dinozor çağı yaşanmaktayken gerçekleştiği belirtildi.

Lazer Interferometre Kütle Çekimsel Dalga Gözlemevi’nin başkanı olan David Reitze “Bu çalışma hepimizin heyecanla beklediği ve sonucunun heyecanla merak edildiği bir konuydu. Beklediğimize değdi.” ifadesinde bulundu.

Yer çekimsel Dalgaları Gözlemleme çalışmalarından dolayı bilim insanları Kip S. Thorne, Barry C. Barish ve Rainer Weiss’e 2017 yılı Nobel Fizik Ödülünü kazanmışlar ve bu ödül kendilerine verilmişti.

Anlaşılan o ki altın ve gümüş gibi çoğu madenin dünyamıza ait olmadığı tespit edildi. Yapılan araştırma sonucunda altın ve gümüşün dünyamıza ait olmayan madenlerden olduğu konusu ise halen bazı bilim insanları tarafından tartışmalara yol açmaktadır. Altın ve gümüşün yer altı kaynağı olduğu yapılan bu çalışma sonucunun ise tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını da tartışmaları alevlendiren bir diğer konuydu. Nitekim yapılan bu çalışma sonucuna bakılacak olursa altın ve gümüş gezegenimize ait olmayan bir maden olduğu ortaya çıkmaktadır.  

Daha önceki Kanseri önceden tespit eden çip üretildi. yazımız için tıklayın.

1 yorum: