22 Eylül 2017 Cuma

Sanal gerçeklik bizleri daha başarılı, akıllı ve verimli yapabilecek mi?


Sanal Gerçeklik: Teknologlar, sanal gerçekliğin (VR) yaygın olarak benimsenmesinin yıllar boyunca süreceğini öngörüyorlar. Ancak, teknolojideki son gelişmeler perakende maliyetindeki düşüş insanları hakiki bir devrilme noktasına doğru yönlendirmeye başladı. Yatırımcılar, girişim sermayedarları ve teknoloji meraklıları en büyük, en yeni ve gelişmekte olan teknolojilerden biri olarak VR'ye büyük bahisler yatırıyorlar. Birçok kişi kazancın bu teknolojide olduğuna zaten inanıyor.

Sanal gerçeklik bizleri daha başarılı, akıllı ve verimli yapabilecek mi?

Ancak şöyle ilginç bir soru var ki; oturma odanızda ne zaman bir VR sanal gözlük bulunacağı ve oturma odanızda ne zaman VR kullanacağınız değil; ilk etapta VR'nin orada olması ve bazı kötü sorunların çözülmesine nasıl yardımcı olabileceğidir.

Aktivistler ve sanatçılar, bu soruyu son birkaç yıldır düşünmeye başlamış ve kullanıcılara hayatlarında aksi bir durum olmadıkça karşılaşamayacakları insanları daha iyi anlayıp empati kurmalarına yardımcı olmak için inanılmaz derecede kapsamlı deneyimler hazırlamıştır.

BM işbirliği ile birlikte geliştirilen sanal gerçeklik alanında en dikkat çekici projelerden birisine Sidra Bulutları denmektedir. Bu sürükleyici deneyim sizi Suriye'deki bir mülteci kampına yerleştiriyor ve orada 18 ay boyunca binlerce mülteci ile yaşayan bir kız olan 12 yaşındaki Sidra'nın hayatında bir günü takip etmenize ve o günü yaşamanızı sağlıyor. Diğer bir proje olan 6X9, tutuklularla birlikte yaşamak için neredeyse mükemmel bir simülasyon, simülasyona başladığınız zaman mahkumlar ile empati kuruyorsunuz. Bu simülasyon ayrıca mahkumlara yardımcı olmak için tasarlandı.

Bu uygulamalar VR deneyimlerinin birbirimizi ve dünyayı anlamamıza nasıl bir etkisi olacağının mükemmel bir örneğidir. Ancak bir çoğu bunun bir başlangıç olduğuna inanmaktadır. Gelişmekte olan topluluklar hemen hemen tüm sektörlerde ve hayatlarında VR'yi kullanmaya başlamıştır.

VR'nin akademik performans üzerindeki etkileri hakkında Çin'de yapılan bir araştırma, öğrencilerin astrofizik kavramlarını nasıl öğrendiği incelenmiştir. 40 kişiden oluşan öğrenci grubuna iki haftalık bir programda grubun yarısına VR ile eğitim verilmiş diğer yarısına ise normal eğitim verilmiştir. Örneğin eğitim alanındaki yapılan bu araştırma da VR ile öğrenen öğrencilerle geleneksel ortamlarda öğrenen öğrenciler arasında yapılan test sonuçlarında VR ile öğrenen öğrencilerin testlerde daha başarılı ve daha iyi performans gösterdiği görülmüştür. VR ile eğitim gören öğrencilerin ilk hafta yapılan test sonuçlarında %27,4 ve ikinci hafta sonunda tekrar test edildiklerinde %32,4 oranında başarılarında büyük bir artışın olduğu görülmüştür. Dahası VR ile eğitim alan, geleneksel öğrenme ortamında performansı düşük olan öğrenciler, geleneksel ortamdaki en iyi öğrencilerden %15,8 oranında daha iyi puan almışlardır. Bu da VR'nin eğitim alanında gerçek anlamda değerlendirildiğinde ne kadar iyi olduğunun bir kanıtıdır.

VR'nin öğrenme, bilgi sürdürme hızını arttırma ve geliştirme potansiyeli olduğu yapılan bu araştırma ile görülmektedir. VR ilerleyen zamanlarda hayatımızda yeni bir dil öğrenmek, cerrahlık eğitimi almak gibi farklı beceri eğitimi ve konuyu kapsarsa iyi olmaz mıydı? Bu potansiyelin farkında olan zSpace, AlchemyVR ve Intersive VR Education gibi pek çok yeni teşebbüs ortaya çıkmaya başlamıştır. Her biri eğitim ve öğretim amaçlı içerik geliştirmeye odaklanmış durumdadır.

Sağlık alanında ise toplu araştırmalar sonucunda VR'nin paranoya, travma sonrası stres bozukluğu ve anksiyete bozuklukları gibi ağrı yönetimine yardımcı olmak gibi bir dizi zihinsel sağlık problemlerinin tedavisinde uygulanabileceğini göstermektedir. Örneğin; asker gazilerine yönelik olarak ruh sağlıklarını tedavi etmeyi amaçlayan yakın tarihli bir çalışmada travmatik olayları yaşayan gazilerin "Sanal Gerçek Ekspresyon Terapisinin" semptomları azaltmada geleneksel tedavilere göre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu sonuçların VR ile yapılan tedaviden sonra 12 ay kadar bile sürdüğü görülmüştür. Güney California Üniversitesinde geliştirilen "Bravemind" terapisi bu yeni terapatik uygulamaların bir örneğidir.

VR'nin eğitim ve sağlık sisteminde yaratacağı olumlu etkilerin ötesinde fiziksel performans ve rehabilitasyon alanında da yeni uygulamaları bulunmaktadır. Örneğin; Strivr Labs, atletlere VR performans eğitimi yoluyla yarışlara hazırlanmalarını sağlamaktadır. Araştırmalar VR ile antreman yapan ve yarışlara hazırlanan sporcuların geleneksel olarak antreman yapan sporculara göre %20 daha hızlı fiziksel tepki süresi elde ettiği saptanmıştır. Bu türden sonuçlar birçok yüksek profilli spor liginin ilgisini çekmiştir. Strivr Labs şu aralar NHL, PGA Turu ve Alman Futbol Federasyonu gibi organizasyonlar ile ortaklıklar kurmuştur. Sanal gerçeklik sonuçlarını sporcuların yanı sıra fiziksel engelleri bulunan hastaların FTR uygulamaları için de yenilik oluşturmaktadır.

Bu gelişen uygulamalardan bazılarının gösterdiği gibi Sanal Gerçeklik VR'nin potansiyeli yalnızca yaratıcılığımız ve teknolojiye yaygın olarak erişebilme imkanımızla sınırlıdır. Teknoloji devlerinden olan HTC gibi şirketler VR'nin geleceğini görüyor ve bu imkansızlıkları ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. HTC gibi şirketler geliştiricileri, içerik yaratıcılarını, problem çözücüleri ve değişiklik üreticilerini Sanal Gerçeklik VR'nin gücünden yararlanmaya desteklemek ve teşvik etmek için hibe fonuna 10 milyon dolar yatırım yapmıştır. HTC, Dünya Ekonomik Forumu ile ortaklaşa çalışmakta ve Sanal Gerçeklik VR'nin geliştirilmesi, sorunların çözülmesinde yeni nesillere ilham vermek için çalışmaktadır. Yani teknoloji devleri Sanal Gerçeklik VR'nin hem donanımsal hem yazılımsal olarak geliştirilmesi için sanal gerçeklik olgusuna yatırım yapmaktadırlar.

Sanal gerçeklik bizleri daha başarılı, akıllı ve verimli yapabilecek mi? sorusuna bu makale cevap niteliğinde olmuştur. İlerleyen zamanlarda Sanal Gerçeklik hakkında makalelere devam edeceğim.

Daha önceki Kalp Sembolü Neden Gerçek Kalbin Şekline Benzemiyor? yazımız için tıklayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder