23 Eylül 2017 Cumartesi

Blockchain, Bitcoin ve Ethereum'un Piyasalarda Hızlanmasının Nedeni...


Blockchain, meydana çıktığından beri internet üzerinde en çok tartışılan ve en yıkıcı sosyal fikir. Son birkaç haftadır, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri ve dijital varlıkların fiyatı Blockhchain'i gözler önüne sermeye ve yansıtmaya başladı. Bu inanılmaz koşuşmaya kısmen yatırımcı spekülasyonları sebep olsa da, şu an kripto para birimleri ve temel blochchain için kesin bir kullanım örneğini bulmuş olabiliriz...


Blockchain, Bitcoin ve Ethereum'un Piyasalarda Hızlanmasının Nedeni...

Tokens: Kickstarter üzerinden Steroidler
Tokens veya "AppCoins"; Bitcoin'i mümkün kılan temel teknoloji tarafından desteklenen kıt dijital varlıklardır. Bir şirkette eşitlik göstermezlerken, AppCoins bugün teknoloji şirketlerinin geleneksel finansman yöntemlerini değiştirmiştir. Örneğin: Product Hunt doğrudan topluluktan finansman yapmak için "KittyCoins" isimli dijital para birimini ortaya çıkarttı ve başlattı. Bir başka örnek ise Brave Browser ekibinin Temel Token ICO'su için 24 saniyede 30 milyon dolara nasıl yükselttiğidir. (Doğru okudunuz. 30 Milyon Dolar)

Balaji S. Srinivasan'in, blockchain ve kripto para birimlerinin yarının teknolojisini değiştireceğini anlatan konuyla ilgili okunması gereken makalelerden birisini yazmıştır.

Hem Balaji hem de Naval Ravikant, Product Hunt topluluğunun blockchain ile ilgili bazı soruları cevaplamak için zaman ayırdır.

Soru: Son zamanlarda Blockchain'de gördüğünüz en iyi ürün hangisidir?

Cevap: Hem Naval hem de Balaji'nin bu soruya vermiş olduğu cevap aynı olmuştur. Blockstack.

Soru: Hangi finansal olmayan Blockchain projesinden  ne kadar çok heyecanlanıyorsunuz ve en çok hangisi sizi etkiledi?

Naval: Blockstack beni heyecanlandırıyor ve etkiliyor. Blockstack "Kimlik ve kullanıcı verilerini merkezden uzaklaştırmak ve tamamen merkeziyetçi olmayan uygulamaların inşasına izin vermek için çok iddialı bir proje" olarak adlandırdı.

Blockstack son zamanlarda yeni bir merkezi olmayan internet tarayıcısı oluşturmuştur. 

Balaji: Fintech / IT tabanlı blockchain ürünlerinin piyasaya erken geldiğini söyledi. Bu yüzden şunları ekleyerek devam etti.

"Önümüzdeki bir kaç yıl içinde uzaydan çıkan hemen hemen her şey, dijital para birimine (halka açık blockchainlere) veya banka ile ilgili uygulamaya (özel blockchainlere) dayanıyor olacak. Bitcoin'in dikkat çekmesi (2009 - 2013) yıllarına ve anahtar altyapının kurulması ise  (2013 - 2017) yılları olmak üzere 4 yılda gelişmiştir. 2017 - 2021 yılları arasında ise finans ve geleneksel CS alanlarıyla geniş çapta ilişkili uygulamalarda büyük bir artış göreceğiz. Ancak o noktadan sonra Blockchain yaygınlaşmaya başlayacaktır. Bunun nedeni ise genişletmeden önce çekirdek kitle kazanmanız gerektiğidir."

Soru: Kripto para birimleri hakkında bilgi almak ve kripto para birimlerini öğrenmek için en iyi kitap hangisidir?

Balaji: Andreas Antonopoulos tarafından yazılan Mastering Bitcoin'i önerdi. Balaji'nin tam cevabı ise şöyle:

"Ancak teknik açıdan bakıldığında, Andreas Antonopoulos'un Mastering Bitcoin isimli kitabının yanı sıra yeni çıkacak olan Mastering Ethereum, Bitcoin ve Ethereum dökümantasyonu da çok iyi. Her şeyin teknik olmayan tarafını özgür bir şahıs olarak  görmekten hoşlanırım. Blochchain ve kripto para birimlerinin nasıl oluştuğunu ya da nereye gittiğini aşina olmadan tam olarak anlayamazsınız. Nitekim bu kripto para birimlerini anlamak için en uygun ve en basit teknik kitap Mastering Bitcoin'dir."

Naval: Satoshi'nin orjinal Bitcoin Teknik Belgesini önerdi. Kriptokrasi hakkında bilgi edinmek isterseniz bu kaynaktan başlamanın en iyi yol olduğunu söylüyor.

"Ayrıca şunları da tavsiye ederim: MIT'de bulunan Blockchains in the Mainstream isimli kaynakları, USV tarafından kendi bloglarında yayınlanan FAT Protokolleri: The Internet of Money (Kasım 2013) yılında yazılan makaleyi, The Bitcoin Model for Crowdfunding (Mart 2014) yılında yazılanı,  The Fifth Protocol (Nisan 2014) tavsiye ederim. "

Soru: En iyi Coinbase alternatifi hangisi?

Naval: Coinbase'in GDAX değiş tokuşu ve Kraken'in hisse senedi değişimleridir. Ayrıca bir borsada para bırakmama konusunda uyarıda bulundu.

Blockchain, Bitcoin ve Ethereum'un Piyasalarda Hızlanmasının asıl nedenleri işin uzmanlarından olan Balaji ve Naval'a sorulan sorular ve cevaplar sonucunda Blockchain ve kripto para birimlerinin neden arttığının ve piyasalarda neden bu denli hızlandığını çok iyi açıklayan cevaplardır.

Blockchain, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili ilerleyen zamanlarda ayrıntılı yazılar yazarak sizlere sunacağım...

Daha önceki Bitcoin Nedir? yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder