23 Eylül 2017 Cumartesi

Bitcoin Nedir?Bitcoin Nedir? Ethereum ve diğer kripto paraları Nelerdir? Kripto para birimleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri bu yazımızda sizlere sunuyorum. BTC, Ethereum ve diğer kripto para birimleri popüler hale geldiği için, teknolojiyi nasıl öğrenecekleri konusunda öneriler isteyen insanlar giderek bu konu hakkında bilgi aramaya ve bu konuyu araştırmaya başladılar. Bunun sonucunda da gelen talepler üzerine bu konu hakkında yazıyorum.

Bitcoin Nedir?

Yeni başlayanlar makalelerin, blogların, kitapların ve bu konuda bilgi veren tüm kaynakların bir listesini oluştururken çoğu kişinin başlangıçta kripto para birimlerini öğrenmek için yaklaşık 30-45 dakika yatırım yapmaya istekli olduğunu keşfettim. Bu süre zarfından sonraki 2-3 saat içinde ise bu meraklarının ortadan kalktığı görüldü.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin dünyanın ilk açık kaynak, merkezi olmayan dijital para birimi, ödeme ağı ve defteridir. Bitcoin yalnızca dijital dünya da var olduğu anlamına gelen bir şifreleme durumudur. 2009 yılında hala Satoshi Nakamoto adını kullanan ve kim olduğu bilinmeyen bir kişi tarafından geliştirilmiştir. Satoshi Nakamoto'nun hala kim olduğu bilinmemektedir. Bitcoin herhangi bir banka ve gerçek paraya ihtiyaç duymadan bir kişinin ödeme yapmasına izin veren bir ödeme sistemine dayanıyor. Dünya genelinde dolaşımda yalnızca sınırlı sayıda bitcoin vardır ve tahminen az bir oranda yeni bitcoin üretilmektedir.

İşte Google'nin Bitcoin Nedir? Tanımı
Para birimlerinin oluşturulmasını düzenleyen ve bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışan para transferini doğrulamak için şifreleme tekniklerinin kullanıldığı dijital para birimi türüdür.

Bitcoin, herhangi bir birey ya da şey arasında düşük maliyetli, hızlı, programlanabilir ve sansüre karşı dirençli değer aktarımı sağlayan, internet tabanlı, kişiler arası, SMTP, VOIP veya HTTP'ye benzer elektronik nakit protokolüdür. Bitcoin ile güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan ödeme yapabileceğinizi hatırlatmak gerekir. Hiç bir devlet, şirket veya kişi Bitcoin'in sahibi değildir. Bitcoin herkese aittir.

İlk önce matbaa çıktı. Ardından internet vardı. Şimdi ise bitcoin var.
E-Mail yaygın olarak kullanılmadan önce 15 - 20 yıl geriye dönün. Dünyanın öbür ucundaki çok sevdiğiniz akrabanıza bir mektup göndermenin nasıl bir şey olduğunu hatırlıyor musunuz? Oturup bir kalem ve kağıt çıkartıp, güzel bir mektup yazıp, mektubu zarflayıp, postaneye yürüyerek gittik ve en sonunda 25-30 dakika boyunca bekledikten sonra mektubunuzu çok sevdiğiniz akrabanıza gönderdiniz. Bahsetmek gerekirse tüm bunları yapmak zaman ve para kaybı olmaktaydı. Bununla birlikte çok sevdiğiniz akrabanızın mektubunuzu alması haftalar sürecekti. Mektubunuzu aldığı zaman mektubunuz artık anlık mutluluk uyandırmayacaktır. E-Mail ne harika bir sistem değil mi?

E-Mail yaygın olarak kullanılmaya başlandığı zaman herkes anında birbiriyle iletişim kurmaya başladı. Mektubun yerini E-Mail almış oldu. Şimdi ise E-Mail gibi Bitcoin'de gelişebilecek mi? Bu konuda Gleen Hutchins'in konuşması ve konuşmasında söylediği Bitcoin bakır gibidir cümlesi Bitcoin'in E-Mail gibi ilerleyen zamanlarda gelişebileceğine bir benzetme örneğidir.

Bitcoin Nedir? Bakır gibidir.
Son zamanlarda rastladığım güzel benzetmelerden birisi bu Bitcoin'in daha çok bakır olması. Bitcoin ve bakır arasındaki benzerlikler hakkında Glenn Hutchins bu ilginç açıklamayı yapmıştır. 2016 yılında Gleen Hutchins'in yapmış olduğu bu ilginç açıklama üzerine Bitcoin'in ilerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşacağı anlaşılmaktadır.

Bitcoin'e daha hakim olmak isteyenler
Bitcoin ile ilgili daha derine inmek istiyorsanız Khan Academy'ye bir göz atın. İşte bitcoin'in en iyi teknik tanımlarından biri Mastering Bitcoin'in yazarı Andreas Antronopoulous tarafından yazılmıştır.

Bitcoin hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için Satoshi Nakamoto'ya soruldu.
Bitcoin ile ilgili gerçekten bilgi almak isterseniz Bitcoin'in yaratısı Satoshi'ye sormak gerekirdi. Satoshi'nin bu soruya vermiş olduğu cevap en doğrusudur. "Bitcoin; elektronik eşyaların tamamen kişiler arası bir biçimi, çevrimiçi ödemelerin bir finansal kuruluştan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesini mümkün kılmaktadır. Dijital imzalar çözümün bir parçasını oluşturur. Ancak güvenilen bir üçüncü tarafın hala iki harcamayı önlemesi gerekirse ana faydalar kaybolur. Kişiler arası bir ağ kullanarak çift harcamalı probleme bir çözüm önermekteyiz. Bitcoin ağ zaman işlemleri, devam eden hash temelli işlemleri zincirleyerek işlemleri değiştirmeden, değiştirilemeyen bir kayıt oluşturarak bunları kaydederek oluşmaktadır.  Bitcoin'in CPU güç havuzundan zincirleme işlemler sonucunda meydana geldiği görülmektedir. CPU gücünün büyük bir çoğunluğu ağa Bitcoin üretmek için işbirliği yapmaktadır. Bu da CPU (ekran kartı) ne kadar iyiyse kısa süre zarfında o kadar Bitcoin üretmektedir." Nitekim Satoshi Nakamoto'nun bu açıklamasından Bitcoin'in bilgisayarın bir parçası olan ekran kartı tarafından üretildiği anlaşılmaktadır.


Bitcoin güvenilir midir? Bitcoin'in geleceği ile ilgili ilerleyen zamanlardaki yazılarımda daha ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşacağım...

Daha önceki Sanal gerçeklik bizleri daha başarılı, akıllı ve verimli yapabilecek mi? yazımız için tıklayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder