14 Ekim 2015 Çarşamba

Sosyal Ağ ve Biz...


Sosyal Ağ ve Biz... Sosyal Ağlar, Sosyal İletişimimizi nasıl etkiliyor? Sosyal Ağlar'da takılmayı mı yoksa Sosyal İletişim Kurmayı mı tercih edersiniz? Bu soruların cevaplarını sizlerle inceleyelim.

Sosyal Ağ ve Biz...

Günümüzde her bireyin muhakkak kullandığı bir yada birden fazla sosyal ağ bulunmaktadır. Bunların başında Facebook ve Twitter gelmektedir. Fakat bu sosyal ağlar bizler için iyi mi yoksa kötü mü oluyor. Sosyal ağların yararlarından çok zararları olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Peki sosyal ağlar ne gibi zararlar vermektedir. Sosyal ağlar insan psikolojisini etkilemektedir. Ülkemizin genç nüfusunun her birinde bir sosyal ağ bulunmaktadır. Bu durumda genç nüfusum bu zararlardan daha çok etkilenmektedir. Sosyal Ağlar öncelikle Narşist Eğilime yol açmaktadır. Narşist Eğilim, sosyal ağda paylaştığınız şeylerin bir çok kişi tarafından beğenilmesini isteme arzusudur. Bunun sonucunda bireyler gerçek hayatta da bu Narşist Eğilimi göstermektedir. Narşist Eğilimi olan kişilerin çoğunun bu eğilimi sosyal ağlardan kazandığı açıkca bilinmekte ve görülmektedir. Bu eğilime sahip olan kişiler genellikle gerçek hayatta da çok beğenilmek ve ilgi odağı olmak isterler. Diğer bir zararı ise Anti-Sosyal Kişilik Oluşumuna yol açmaktadır. Normal yaşamında kendini gösteremeyen,  içine kapanık ve çekingen kişiler sosyal ağlarda kendilerini göstermeye ve sosyal hayatta yapamadıklarını bu ağlarda yapmaya çalışmaktadırlar. Sosyal ağlar bu kişilerin yararından çok, daha da zarar vermektedir. Anti-Sosyal kişiliği olanların daha da içine kapanmasına sebep olmaktadır. Diğer bir zararı ise Ani Mutluluk ve Agresiflik, yapılan araştırmalar sonucunda sosyal ağ kullanan kişilerin çok büyük bir kısmında manik epizodu (ani mutluluk hali) ve agresiflik görüldüğü ortaya çıkmıştır. Sosyal ağlarda yapılan paylaşımlar bireyleri bir anda mutlu edebilmekte ve bir anda sinirlendirebilmektedir. Bu da bireylerde aniden mutluluk ve aniden sinirliliğe yol açmaktadır. Bunun sonucunda sosyal ağ, kullanıcılarında ilerleyen zamanlarda kalıcı psikolojik zararlara yol açmaktadır. Sosyal ağların en önemli bir diğer zararı ise Anksiyete'dir. Anksiyete, sosyal ağ kullanıcılarının büyük kısmında görülmektedir. Anksiyete; sosyal ağ kullanıcılarında yoğun kaygı, gerilim, endişe ve korku halini ifade etmek için kullanılan terimdir. Sosyal ağ kullanan kişilerde bu zararların görülmesi halinde ilerleyen zamanlarda psikolojik olarak daha büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Şizofreni, Manik Depresif gibi psikolojik sorunlarada yol açmaktadır.

Fakat bilinmesi gereken bir önemli hususta şudur. Her sosyal ağ kullanıcısı bu zararlardan etkilenecek diye bir şey söz konusu değildir. Lakin sorunları olan ve gençlerimizin sosyal ağları daha az kullanılması ülkemizin geleceği açısından daha iyi olacaktır. 

Sosyal Ağlar, Sosyal İletişim kurmayı zorlaştırmaktadır. Sosyal ağlar çıkmadan önce bizlerin yaptığı en iyi şey buluşup yüz yüze görüşmeler ve konuşmalardı. Ama sosyal ağlar bu iletişimi engellemiştir. Bunun yanı sıra Asosyal bireyler ortaya çıkmıştır. Buda gerçek hayatta insanlarla iletişim kurmak yerine, sosyal ağlarda mesajlaşmak düşüncesini ortaya çıkarmıştır.

Sosyal Ağlar doğru kullanıldığı zaman çok faydalı olabilmektedir. Sosyal ağları takip eden kişilerin arkadaşlık ilişkileri güçlenmektedir. Hatta sanal empati kurarak çevrimiçi arkadaşlarına karşı saygı ve sevgi gösterme gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca sosyal ağları bilinçli olarak kullanan kişilerin iletişim güçleri artmakta ve kendilerini çevrelerindeki insanlara daha rahat şekilde ifade edebilmektedirler. Sosyal ağlar aşırıya kaçmadan kullanıldığı takdirde özellikle yalnızlık duygusuna çok iyi gelmektedir. Sosyal ağlar sayesinde insanlar kendi mesleklerinden farklı insanlarla tanışabilmektedir. Bununla birlikte ortak konularda tartışabilmekte ve bilgi alışverişinde bulunabilmektedirler. Ayrıca sosyal ağlar aynı düşünce görüşüne sahip, aynı şeylerden hoşlanan ve aynı şeyleri yapan kişileri ortak bir sayfa ve grup aracılığıyla bir araya gelmelerine olanak tanımaktadır.

Umarım bu yazım siz değerli okuyucularıma faydalı olmuştur. Makale ve özgün yazılarım için blogumu takip etmeye devam edin.

Daha önceki One Piece Anime Görüşlerim (Acaba namı değer Çizgi Film mi?) yazımız için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder